top of page

Масштабне ліцензування нафтопродуктового бізнесу в України


Нові правила ліцензування та реєстрації акцизних складів спрямовані на жорсткіший контроль
Нові правила ліцензування та реєстрації акцизних складів спрямовані на жорсткіший контроль

Нове законодавство суттєво впливає на нафтопродуктовий бізнес. Початок ліцензування заплановано на 01.07.2019. Що робити?

23.11.2018 Верховна Рада України ухвалила Закон №2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів».

Окрім змін у розмірах ставок акцизу для тютюнових виробів, екологічного податку, податку на користування надрами та інших подібних змін, новий закон суттєво вплинув на ринок торгівлі нафтопродуктами, ввівши ліцензування на виробництво, зберігання, роздрібну та оптову торгівлю нафтопродуктами.

Відповідно до перехідних положень Закону, початок дії норм щодо ліцензування заплановано на 01.07.2019, що вже зовсім скоро.


Акцизний податок та склад

З 01.07.2019 законом вводиться відображення в СЕАРП (Система електронного адміністрування реалізації палива) інформації про фактичний рух палива щодо місць зберігання, на відміну від поточного відображення щодо суб’єктів господарювання.

Змінюються критерії визначення акцизного складу та встановлюється його розпорядник. Акцизний склад – це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу здійснює господарську діяльність шляхом виробництва, обробки (переробки), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації палива (п. 14.1.6 ПКУ).

Також вводиться нове поняття – пересувний акцизний склад, яким є транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщуються та/або зберігаються нафтопордукти або етиловий спирт на митній території України.


Транспортний засіб набуває статусу пересувного акцизного складу в період його використання для:

  • Переміщення палива митною територією України (крім палива, яке переміщується транзитом);

  • Зберігання палива на митній території України;

  • Ввезення палива на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок (п. 14.1.6-1 ПКУ).


Реалізацією нафтоподуктів вважаються будь-які операції з фізичної передачі палива з переходом права власності або без нього, за плату або без неї на митній території України з акцизного складу або пересувного акцизного складу (п. 14.1.212 ПКУ).


Платники акцизного податку зобов’язані з 01.05.2019 до 01.06.2019 зареєструвати в СЕАРП усі акцизні склади, розпорядниками яких вони є станом на 01.07.2019 (п. 22 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ).

Система штрафів почне діяти з 01.10.2019 (п. 25 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ).


Як стимул до своєчасного здійснення реєстрації акцизних складів законодавець передбачив систему штрафів – від 1 млн грн за відсутність реєстрації акцизного складу (п. 1281.2 ПКУ).

Реєстрація акцизного складу

Для реєстрації необхідно передати інформацію про місце зберігання палива контролюючому органу. Таке місце має відповідати встановленим вимогам:

  • Акцизні склади повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.


Терміни обладнання та реєстрації:

  • Для складів з резервуарами понад 20 000 куб. м – до 01.07.2019;

  • Для складів від 1 000 до 20 000 куб. м – до 01.10.2019;

  • Для складів менше 1 000 куб. м – до 01.01.2020.


За відсутність лічильників або їх реєстрації передбачено штраф у розмірі 20 000 грн за кожен необладнаний резервуар або незареєстрований рівнемір-лічильник (п. 128-1.1 ПКУ).


Ліцензія на продаж палива

З 01.07.2019 діяльність з виробництва, роздрібної, оптової реалізації та зберігання палива підлягає ліцензуванню.


Основні положення:

  • Оптова торгівля та зберігання палива здійснюються за наявності ліцензії.

  • Ліцензії видаються на кожне місце оптової торгівлі або зберігання палива.


Державний збір за видачу ліцензій:

  • 5 000 грн за кожне місце оптової торгівлі;

  • 10 000 грн за відсутність таких місць;

  • 780 грн – річна плата за ліцензію на зберігання;

  • 2 000 грн – річна плата за ліцензію на роздрібну торгівлю.


Штрафи за діяльність без ліцензії:

  • Виробництво палива – 1 000 000 грн;

  • Оптова торгівля або зберігання – 500 000 грн;

  • Роздрібна торгівля – 250 000 грн.


Висновок

Нові правила ліцензування та реєстрації акцизних складів спрямовані на жорсткіший контроль нафтоподуктового бізнесу. Це вимагає значних професійних та фінансових ресурсів, що може призвести до виходу з ринку дрібних гравців та теневого сектору.

Підпишіться на розсилку та отримуйте актуальні новини нашої юридичної фірми та ексклюзивні статті від наших адвокатів. Лише корисна інформація та професійні поради прямо на вашу електронну пошту.

bottom of page